Krakowski Klub Karate Kyokushin
Krakowski Klub Karate Kyokushin – Twój Droga do Samodoskonalenia
Krakowski Klub Karate Kyokushin to miejsce, gdzie tradycja spotyka się z nowoczesnością. Nasze zajęcia są dostępne dla wszystkich wieków i poziomów zaawansowania, od początkujących po zaawansowanych adeptów sztuki walki.
Historia Kyokushin
Założycielem Kyokushinkai był Japończyk Masutatsu Oyama (1927 – 1994). Jego życie było niezwykłe – całkowicie poświęcone samodoskonaleniu i popularyzacji współczesnej sztuki walki w jej duchowych i fizycznych aspektach. W roku 1945 Oyama wstąpił do oddziału lotników samobójców (kamikadze), chcąc oddać życie za swą ukochaną ojczyznę. Od śmierci uchroniło go wtedy zakończenie działań wojennych. Za życia nazwano go „Ostatnim Samurajem”.
W 1936 roku Masutatsu Oyama zdobył stopień mistrzowski w chińskiej sztuce walki o nazwie kempo, a jako 17-letni student uniwersytetu w Takushoku zdał egzamin na 2 dan w karate. Posiadał również 4 dan w judo. W 1947 roku, po wygraniu mistrzostw wszechstyli w Kioto, Oyama postanowił całkowicie poświęcić swoje życie tej dalekowschodniej sztuce walki.
Filozofia Kyokushin
Kyokushin jest nie tylko sztuką walki, ale przede wszystkim nośnikiem tradycji i kultury Dalekiego Wschodu – wartości etycznych głoszonych przez Konfucjusza i Lao-Tse. Oyama zawsze powtarzał swoim uczniom, że karate zaczyna się i kończy na uprzejmości. Rozwój fizyczny jest początkiem tej sztuki walki, natomiast rozwój duchowy jest celem ostatecznym.
Dla lepszego wyeksponowania zasad etycznych kyokushin, Japończycy stworzyli siedmiopunktowy kodeks moralny tej sztuki walki. Jest w nim mowa o obowiązku szanowania starszych i rodziców, dążeniu do fizycznej i duchowej doskonałości oraz powstrzymaniu się od gwałtowności.
Treningi i Grupy
Nasze zajęcia są podzielone na grupy:
- Grupy Początkujące – YMCA
- Grupy Zaawansowane – YMCA
- Grupy Początkujące – Szkoła Podstawowa nr 4
- Grupy Zaawansowane – Szkoła Podstawowa nr 4
Warunki zapisu oraz odpłatność za zajęcia można znaleźć na naszej stronie głównej. Sprzedaż kimono jest również dostępna.
Sukcesy i Popularność
Masutatsu Oyama propagował swoje karate na całym świecie. Obecnie uprawia je ponad 2 miliony ludzi na całej kuli ziemskiej. W 1974 roku Międzynarodowa Organizacja Kyokushin przyznała Masutatsu Oyamie najwyższy stopień wtajemniczenia w sztuce karate – 9 dan, a potem 10 dan.
Po śmierci legendarnego mistrza, przywódcą światowego ruchu kyokushin został Shokei Matsui (8 dan). Jego ambicją jest wprowadzenie sztuki karate na areny olimpijskie. Nowoczesność, która zawitała do kyokushin jest bardzo wyważona, aby główne przesłanie karate – samodoskonalenie ludzkiej psychiki i ciała – pozostało niezmienione.
Zajęcia w centrum
Krakowski Klub Karate Kyokushin zaprasza dzieci i młodzież w wieku 6-18 lat na treningi karate. Nauka dyscypliny, technik walki i rozwoju charakteru pod okiem doświadczonych instruktorów w przyjaznej atmosferze